Z nuly milionárom: 6 podnikateľov, ktorí si vybudovali vlastný úspech
Google+

Keď spadli na dno, pohromu pomocou vytrvalosti zmenili na milióny.

Skrachovať. Padnúť na dno. Byť na mizine. Nech už to nazvete akokoľvek, títo úspešní podnikatelia a členovia skupiny The Oracles to zažili. Podelili sa o svoje príbehy a rozprávajú, ako im strata všetkého, čo mali nakoniec pomohla k ďaleko väčším úspechom.

1. Objavte svoju posadnutosť

„Keď som ako malý chlapec kráčal do obchodu, vypadol mi štvrťdolár, ktorý som niesol v ruke. Spadol do kanála a nebolo možné ho odtiaľ vyloviť. Skutočne ma to nahnevalo. Otec ma upozornil, aby som si na peniaze dával pozor. Starý otec mi však povedal: ´Nevadí, že si stratil štvrťdolár. Problém je, že to bol tvoj posledný štvrťdolár.´

To v dnešnej dobe platí pre mnohých ľudí. Vtipnou vecou ohľadom môjho života je to, že som mal viac peňazí keď som mal 12, ako keď som mal 25 rokov. V 25 rokoch som bol úplne na mizine, bol som závislý na drogách a prihlásil som sa na liečenie. Dnes mám môj majetok hodnotu vyše $100 miliónov a denne zarábam viac, ako som kedysi zarábal za rok. A to iba preto, že som sám sebe dovolil byť posadnutý úspechom.

V istom momente som si uvedomil, že som posadnutý osobnými predstavami o ohromnom bohatstve a sláve. Túžil som vo svete zanechať odkaz, ktorý by pretrvával dlho po mojej smrti. Keď som uvažoval o týchto predstavách, svet vyzeral úplne inak. A aj ja som sa správal úplne inak. Vaša posadnutosť je najlepším nástrojom pre vybudovanie sveta podľa svojich snov. Ľudia sú však učení, aby sa snažili svojej posadnutosti zbaviť. Preto mnoho z nich nikdy nezistí, čo ich skutočne napĺňa.

Nebuďte jedným z nich. Nájdite svoju posadnutosť. Nájdite niečo, čo Vás napĺňa a naplno sa tomu oddajte.“

Grant Cardone je úspešným obchodníkom, ktorý v oblasti nehnuteľností vybudoval $500 miliónové impérium. Je autorom knihy „Buďte posadnutí alebo ostaňte priemerní“.

2. Prispôsobte sa novým podmienkam

„Po páde trhu medzi rokmi 2007 a 2009 som sa sústredil na to, aby som svojim klientom pomohol vyrovnať sa s novou situáciou. Prispôsobil som sa novým podmienkam na trhu. Svoje podnikanie som orientoval na pomoc klientom a spolu s nimi som pomohol ich spoločnostiam prežiť v zmenenom podnikateľskom prostredí. Pomohol som im z tradičného maloobchodného predaja prejsť ku diverzifikovanému prístupu, v rámci ktorého spolupracovali s bankami a predávali reality vo vlastníctve bánk, ohrozené aktíva a realizovali predaj nakrátko (zisky z poklesu). Keďže sa počas krízy predalo značné množstvo nehnuteľností, podnikaniu sa darilo. Svojich klientov sme spojili s ľuďmi, ktorí im následne uľahčili spoluprácu s bankami. Tiež sme ich usmernili na vhodné konferencie a odporučili sme im, ktoré certifikáty budú potrebovať na tomto novovzniknutom hracom poli.

Najal som si Lauru Mortonovú, ktorá bola jednou z najlepších a najdrahších dostupných spisovateliek. Spolu sme napísali knihu, ktorá mala ľuďom načrtnúť spôsob, akým by mohli prekonať náročné chvíle podnikania. Chceli sme im poskytnúť tie správne hodnoty a zvýšiť všeobecné povedomie a problematike. Dokonca som v záujme svojich čitateľov znížil registračný poplatok na našu poprednú konferenciu, s názvom „Summit Úspechu.“

Naplno som sa snažil prispôsobiť novým podmienkam, vytvárať nové vzťahy, prinášať nové hodnoty a medzi prvými som začal využívať vplyv sociálnych sietí. To všetko výrazne pomohlo môjmu podnikaniu.“

Tom Ferry je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Tom Ferry International. V rebríčku Swanepoel Power 200 je na prvom mieste, ako kouč v oblasti predaja nehnuteľností a je autorom knihy „Život podľa dizajnu.“

3. Pracujte s rozumom

„Vo svojom živote som sa ocitol v situácii, keď som na bankovou účte mal presne 47 dolárov, nemal som žiadny titul, žiadne auto, prácu a ani žiadne vyhliadky do budúcnosti. Vtedy mi pomohli knihy a rôzni mentori. Medzi nimi bol aj Mike Stainback, ktorý bol mojim prvým mentorom. Ponúkol mi prácu a učil ma o financiách.

Aj naďalej som sa však cítil bezradne. Pracoval som stále tvrdšie a tvrdšie, ale okrem pravidelnej výplatnej pásky neprichádzal žiadny úžasný úspech. Keď sa na to obdobie pozerám spätne, je mi jasné, že existuje iba jeden spôsob efektívneho napredovania. Pracovať s rozumom, nie silou. Dôležité je venovať sa vhodným veciam vo vhodnom čase. Nikdy by Vašim cieľom nemalo byť pracovať tvrdo a bez rozmyslu.

Ľudia často prepadajú bezradnosti práve preto, lebo si myslia, že tvrdou prácou sa dokážu dostať z každej situácie. Mýlia sa, rovnako ako som sa kedysi mýlil ja. 10 najbohatších ľudí na svete nepatrí medzi tých, ktorí pracujú najtvrdšie a najviac. Sú však schopní 100 hodín práce efektívne nahradiť, 1 hodinou premyslenej činnosti.

Úspešní ľudia ako Bill Gates či Warren Buffett mali svojich mentorov, ktorí im ušetrili ohromne veľa práce tým, že im ukázali rôzne skratky. Skutočným cieľom je pracovať o polovicu menej a dosahovať dvakrát také výsledky. Ako auto, ktoré prejde dvojnásobnú vzdialenosť pri dvakrát nižšej spotrebe.“

Tai Lopez je uznávaným investorom a poradcom mnohých miliónových spoločností. Podarilo sa mu vybudovať online spoločnosť, ktorá je ohodnotená v osemciferných číslach.

4. Povstaňte z popola

„V roku 2007 som tragicky prišiel o svojich rodičov. Nevedel som sa s tým vyrovnať a tak som sa namiesto toho upriamil na spoločnosť, ktorú som založil – MavenWire. Stavil som obrovské čiastky peňazí na zmluvu so spoločnosťou, ktorá v roku 2008 vyhlásila bankrot. Ocitol som sa v osobnom dlhu o výške stoviek tisícov dolárov, ktoré som nemal ako splatiť.

Pracoval som vyše 100 hodín týždenne. Prizeral som sa, ako sa moje osobné vzťahy rúcajú. Moja spoločnosť sa blížila finančnému kolapsu – zákazníci odďaľovali svoje platby a neprichádzali žiadne nové zmluvy. Moje ego a moja identita boli späté s mojou spoločnosťou. Keď upadala, sám seba som považoval za zlyhanie. Nevidel som žiadne vhodné riešenie a to ma ešte viac izolovalo od sveta navôkol. Začal som bezhlavo jazdiť na svojej motorke. Doslova som riskoval vlastný život. Cítil som sa prázdny a nenaplnený.

Keď jeden z mojich priateľov videl, v akom som stave, odporučil mi aby som sa pridal k skupine s názvom “Dobrodruhovia“. Sú to blázniví ľudia, ktorí jazdia po Mongolsku. Tento nápad ma nezvyčajne zaujal. O niekoľko mesiacov som už šoféroval sanitku 10 000 míľ od Veľkej Británie smerom do Mongolska. Cesta trvala takmer 2 mesiace. Počas nej som však našiel sám seba. Zistil som, kto vlastne som, po čom túžim, kto ma môže podržať a ako môžem dosiahnuť zmenu vo svojom živote.

Zariadil som, aby moja spoločnosť dokázal prežiť aj bez mojej prítomnosti. To spôsobilo, že začala rásť rýchlejšie, ako som si dokázal predstaviť. Dosiahol som vtedy úspech a zadosťučinenie, ktoré som odvtedy už niekoľkonásobne prekonal. Rozprávam Vám o tom preto, aby ste si uvedomili, že aj keď ste v zdanlivo beznádejnej situácii, nie ste sami. Stále máte šancu dosiahnuť budúcnosť plnú úspechov.“

Chris Plough je autorom, rečníkom, poradcom a zakladajúcim členom spoločnosti ExponentialU. Pripravuje schopných podnikateľov na svet, ku ktorému smerujeme.

5. Vytrvajte dokonca

„Byť bez peňazí je relatívny pojem. Môj otec pracoval na stavbách a často bol kvôli nedostatku práce bez zamestnania. Zažívali sme ťažké časy ale nikdy sme nehladovali. Mohlo to byť aj oveľa horšie.

V roku 2008 som nebol schopný predať žiadnemu klientovi ani len vrece mulčovacieho materiálu. Ľudia nemali peniaze na záhradnú architektúru. Hrozila mi exekúcia na dom a exekútor mi uprostred noci vzal auto. Na svojej kreditnej karte som mal dlh $80 000 a dlhoval som peniaze aj svojim známym. Niekoľkokrát som mal odpojený telefón a elektrinu. Nikdy som sa však nevzdával. Nechcel som prísť o dom, v ktorom žila moja rodina. Pokračoval som v podnikaní a postupne som zarábal v menších čiastkach.

Aby som prežil, musel som rok pracovať pre niekoho iného. Žiť sen niekoho iného ma ubíjalo, ale pomohlo mi to naučiť sa skromnosti. Kým som pracoval pre jeho firmu, nezanedbal som ani vlastnú spoločnosť a pripravoval som sa na návrat do sveta podnikania. Trvalo mi 7 rokov, kým som sa úplne zotavil. Teraz je však všetko lepšie, ako bolo predtým. Vytrvajte dokonca a nikdy, za žiadnych okolností, sa nevzdávajte.“

Steve Griggs je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Steve Griggs Design. Navrhuje a realizuje záhradné priestory pre majetných klientov, ktorí očakávajú rýchle výsledky.

6. Nerobte všetko sami

„V roku 2014 som spravil zásadnú chybu. Príliš rýchlo som sa so svojim podnikaním snažil expandovať do novej lokality. Zároveň som nemal dostatočne rozvinuté systémy a procesy, ktoré sú potrebné na úspešnú prevádzku rozrastajúceho sa podniku. Niekoľko týždňov som zo svojho osobného účtu čerpal tisícky dolárov len na to, aby som pokryl neočakávané prevádzkové náklady. Na Vianoce som si nemohol dovoliť kúpiť dar svojej snúbenici, poskytnúť prémie svojim zamestnancom a už vôbec nie vyplatiť seba samého. Svojmu tímu som vtedy povedal, že buď bude naša firma musieť skončiť a ľudia budú prepustení, alebo nájdeme riešenie, ako sa vyhrabať z problémov.

V roku 2015 sa nula na mojom bankovom účte zmenila na $500 000. V roku 2016 som založil poradenskú spoločnosť, ktorá mala ľuďom pomôcť vyhrabať sa z problémov a rozvíjať ich vlastné podnikanie podobne, ako sa to podarilo mne. V prvých 12 mesiacov fungovania spoločnosti sme zarobili takmer $1,6 milióna. To by som nikdy nedokázal bez svojho tímu. Nikto osamote nedosiahne nič prevratné.“

Aj Rivera je podnikateľom, obchodným poradcom a motivačným rečníkom.

Zdroj: Fortune, Yahoo

Google+